Szklarnia w moim ogrodzie

Licząc na czerpanie profitów pochodzących z hodowli świeżych warzyw we własnym ogrodzie, po 1. powinniśmy, albo też wręcz musimy zadbać o stosowne urządzenie rabat. Ponieważ Polska sytuuje się w klimacie umiarkowanym coraz więcej ogrodników decyduje się na czerpanie korzyści, na które pozwalają przydomowe szklarnie ogrodowe. Taki zabieg jest w stanie w wyjątkowy sposób sprawić, iż w okresie wczesnowiosennym na naszych talerzach pojawią się pierwsze smaczne warzywa właśnie z przydomowego warzywnika.

Decydując się na własną szklarnię ogrodową po pierwsze musimy zastanowić się nad ilością zasobów finansowych, które chcemy przeznaczyć na ten cel. Na rynku są, przecież szczególnie trwałe a także wytrzymałe szklarnie ogrodowe zrobione z metalu i elementów z poliwęglanu czy też jedno sezonowe oranżerie foliowe, tudzież niewielkie tunele z folii. Szklarnie z poliwęglanu są w stanie posłużyć nam przez kilka lat. Przed umieszczeniem ich na terenie naszego ogrodu należy dobrać stanowisko oraz dodatkowo przygotować ziemię. Taką szklarnię mocujemy na pewnej konstrukcji wykonanej z krawężnika odlanego z betonu. Ma to nie dopuścić do wkroczenia korzeni trawy oraz szkodliwych chwastów do wnętrza cieplarni, w której będziemy pielęgnować różnorodne warzywa oraz wymagające kwiaty.
Po złożeniu naszej szklarni musimy pamiętać o wymianie gruntu na ziemię przeznaczoną do ogrodu służącą uprawie warzyw. Zmiana gruntu winna osiągać aż do 50 centymetrów w głąb. Kiedy mamy w taki sposób stworzoną cieplarnię wysianie konkretnej części warzyw (np. rzodkiewki, pora, sałaty) nawet w pozbawionej ogrzewania szklarni, możemy śmiało wprowadzać już bardzo wczesną wiosną. Szklarnia ogrodowa może służyć także za pomieszczenie do wyhodowania sadzonek kwiatów jednorocznych. Warto w tym miejscu jeszcze dodać, iż nasze warzywa pielęgnowane w szklarni są zwykle stanowczo mniej wrażliwe na choroby groźne dla roślin.

W przypadku, kiedy zdecydujemy się na hodowlę roślin na zwyczajnej rabacie bez szklarni przydomowej, wiele trudu musimy poświęcić na zlokalizowanie planowanej grządki. Powinna być zlokalizowana w położeniu odsłoniętym od strony północnej oraz w odpowiednio słonecznym. Warto jeszcze pamiętać żeby nasze rabatki warzywne były położone wystarczająco blisko ujęcia wody, a także naturalnie o tym, że warzywa najkorzystniej jest nawadniać późniejszym wieczorem. Posiadając ogród w takowym miejscu oraz utrzymując wewnątrz odpowiednie podłoże pod hodowlę warzyw i kwiatów można spodziewać się wyśmienitych zbiorów rosłych warzyw.

Advertisements